Kaliteli Araç ile Kalitesiz Araç Arasındaki Fark Nedir?


Kaliteli Araç ile Kalitesiz Araç Arasındaki Fark Nedir?

6 Şubat 2017

Yakıt ekonomisi tüm araç grupları için oldukça önemli bir parametre. Otomotiv dünyasının üretim ve tasarım aşamalarını, artarak devam eden bir ivmeyle etkilemeye devam etmekte. Yapılan araştırmalar, günümüzde sanılanın aksine araç ilk alım maliyetlerinin yakıt tüketim maliyetleri ile karşılaştırıldığında çok ama çok düşük seviyelerde olduğunu göstermekte. İşte tam da burada aracın kalitesi devreye girmekte. Çünkü kaliteli araçlarda yakıt tüketimini minimize etmek için pek çok donanım bulunur. İşte size MAN araçlarımızdan birkaç örnek:

Aracın motor ve yürüyen aksamı ile mükemmel uyuma sahip otomatikleştirilmiş şanzımanlar (TipMatic).
GPS desteği ve topografik yol bilgisi sayesinde yaklaşık 3 km öncesinden seyretmekte olduğu güzergâhtaki bir yokuş veya inişi bilen, böylece vites seçimini bu koşullara göre otomatik olarak revize edebilen muhteşem yenilik; Efficient Cruise.
İnişli yol koşullarında, belirli şartlar dahilinde, aracın daha fazla aşağı yönlü salınım yapabilmesine olanak sağlayan müthiş yardımcınız; Efficient Roll.

Aracın motorundan daha az güç çekmek yakıt tasarrufunun anahtarlarındandır. Birçoğumuzun bildiği gibi klimanın devreye alınması yakıt tüketimini tetikleyici bir etkendir. MAN mühendisleri hava yönetim sisteminde bir devrime imza atıyor ve hava kompresörü, çalışma basıncına ulaşınca uyku moduna alınıyor. Bunun anlamı da yakıt ekonomisi!

Rölantide uzun süreli çalışma motor için yüksek yakıt tüketimine neden olur. Bunu optimize etmek için sunulan otomatik stop fonksiyonu.

Bu liste uzar gider, buraya bir virgül atmakta fayda var.

Kaliteli araçların ilk alım maliyetleri rakiplerine nazaran bir miktar yüksek görünse de aracın yaşamı boyunca tükettiği yakıt göz önüne alındığında aslında çok da önemli olmadığı görünmekte.
Peki, araştırmalar ne diyor? Araştırmalara göre yakıt tüketiminin operasyonel maliyetler içerisindeki yeri günümüzde yaklaşık %60! Kısaca, rakamlar da kalite ve ekonomi diyor.

Burada iki ünlü düşünürün sözüne yer vermeden geçemeyeceğim!

KALİTELİ OLMAYAN ŞEYLER DAHA FAZLA PARAYA MAL OLUR. “Philip Crosby

KALİTE YÜKSELİRSE, MALİYETLER AZALIR. “Tom Peters’’

Sorduğum soruya hem cevap hem de özetlemek adına;

Kaliteli araç; sahada operasyon yaşamı boyunca en fazla yakıt ekonomisini sağlarken, sahip olduğu üstün teknolojik donanımlarla da eşsiz konfor ve güvenlik sağlayan aracın adıdır. Bu tanımın ticari araçlardaki karşılığı da MAN’dır.

Herkese kaliteli, ekonomik, güvenli yolculuklar!
Levent Kireç
MAN Eğitim Akademisi


MAN nerede?
Aslanlara bak!
Kaçırma!
Neden MAN?
Tecrübe ne diyor?
Neler oluyor?
Etiketler